Talonpoikaisrokokoo ruokapöytä ovaali, on antiikkityylinen ovaalin muotoinen jatkettava ruokapöytä, joka soveltuu sellaisenaan parhaiten 4 hengelle, mutta jatkettuna jopa 6-8 hengelle.
Saatavilla useita värivaihtoehtoja.
30 vrk alin hinta: 1 768,00 €.

Kuvaus
Talonpoikaisrokokoo ruokapöytä ovaali, on antiikkityylinen ovaalin muotoinen jatkettava ruokapöytä, joka soveltuu sellaisenaan parhaiten 4 hengelle, mutta jatkettuna jopa 6-8 hengelle.
Saatavilla useita värivaihtoehtoja.

Ovaalin muotoinen talonpoikaisrokokooruokapöytä on ruokasalin helmi!
Tämä ovaalin muotoinen ruokapöytä soveltuu 4 – 6 henkilölle ja muuntuu kahden irrallisen jatkopalan avulla ruokapöydäksi jopa 8 henkilölle. Pöydän ulkomuoto säilyy samanlaisena myös jatkopalojen kanssa, vain pituutta tulee lisää. Jatkettava ruokapöytä on käytännöllinen ja pitkäikäinen hankinta, koska se muuntuu elämäntilanteen ja ruokailijamäärän mukaan.
Valitse pöydän kanssa talonpoikaisrokokootuolit ja luo ruokaryhmästä yhtenäinen kokonaisuus, jota yhdistävät samat värit ja kuvioaiheet.
Rokokootyyli sai alkunsa 1700-luvulla Ranskan hovissa. Rokokoo oli kokonaisvaltainen sisustustyyli. Pyöreät ja keveät muodot sekä mukavuuden tavoittelu ovat tyypillisiä Rokokoohuonekaluille ja -sisustustyylille. Talonpoikaisrokokoo on talonpoikaisvaikutteinen versio tästä ranskalaisesta, loisteliaasta hovityylistä.
Ovaalin muotoisessa ruokapöydässä on rokokootyylille tunnusomaiset kaarevat jalat, pyöreät muodot ja luontoaiheiset, käsin veistetyt koristekuviot. Pöydän päädyissä on käsin veistetyt koristekuviot. Koristeaiheen keskellä on simpukkaornamentti eli rocaille-kuvio, jota reunustavat lehtiornamentit.
Kata pöytään messinkiset tai pronssiset kynttilänjalat ja viimeistele rokokootyyli ripustamalla kristallikruunu ruokailutilan kattoon!
Tutustu värivaihtoehtoihin ja tilaa omaksesi!